Jak rozwijać swoje umiejętności, kiedy się… nudzisz?

autor: on


Za dużo obowiązków i zbyt napięty grafik  – źle, za mało zajęć i brak ciekawych wyzwań – też niedobrze. Nuda jest potrzebna i pożyteczna, ale pod warunkiem, że nie trwa zbyt długo. Ciesz się wolnym czasem i postaw na spontaniczność. Nudzenie się może być początkiem czegoś nowego, niezwykłego, co nie tylko pobudzi do działania, ale też rozwinie Twoje umiejętności. Zacznij od uporządkowania biurka, a następnie przełam strefę komfortu!

Jak twierdził psychoanalityk Adam Phillips, nuda uczy człowieka w spokoju oczekiwać na coś nieznanego. Czas nicnierobienia jest – wbrew pozorom – ważny i użyteczny. Pozwala nie tylko zrelaksować się, ale też nabrać dystansu, spojrzeć z innej perspektywy na różne sprawy, wyciągnąć wnioski z doświadczeń i znaleźć nowy pomysł. Ale co, jeśli nuda jest stanem permanentnym, a Ty czujesz, że przestajesz się rozwijać? Oto kilka przykładów czynności, które możesz zacząć wykonywać już dziś, a tym samym podnieść swoje umiejętności i wykorzystać je w karierze.

1. Uporządkuj swoje biurko/mieszkanie

Uporządkowane miejsce pracy czy odpoczynku pomaga w lepszym skupieniu się i podnosi efektywność pracy. Chaos na biurku może oznaczać nieustanną gonitwę myśli w Twojej głowie. Zadbaj więc o ład i czystość, a oczyścisz tym samym swój umysł i zwiększysz koncentrację.

2. Wsiądź do pociągu…

Albo do autobusu miejskiego i wysiądź w nieznanym Ci dotąd miejscu. Będzie to okazja do spaceru, przemyśleń, obserwacji, a także zwiedzenia nowych zakątków miasta i skorzystania z oferty kulturalnej.

3. Naucz się czegoś nowego niezwiązanego z Twoją pracą

Jesteś księgową, ale zawsze marzyłaś, żeby nauczyć się kaligrafii? Świetnie! Zrób to. Rozwijanie swoich pasji jest bardzo ważnym elementem życia. Dzięki temu można rozładować stres, a z czasem hobby może zamienić się w pracę.

4. Przeczytaj nową książkę

Nieważne, czy będzie to poradnik, czy powieść – każda książka rozwija, uczy czegoś nowego i motywuje do działania.

Co czytać w tym miesiącu – książki dla robiących karierę

5. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania

Od zawsze nurtowały Cię pewne pytania, np.: ile razy w ciągu dnia wskazówki zegarka nakładają się na siebie? Poszukaj na nie odpowiedzi. Na rozmowie rekrutacyjnej czasami padają niestandardowe pytania, wymagające m.in. kreatywności i spostrzegawczości.

6. Obejrzyj wykład osoby, która Cię inspiruje

W Internecie można znaleźć wykłady oraz wystąpienia motywacyjne ekspertów z różnych dziedzin. Może to będzie prof. Jacek Walkiewicz, a może prof. Jerzy Bralczyk?

7. Zadbaj o zdrowie

Ćwiczenia, długi spacer po lesie czy uprawianie jakiegoś sportu – wszystkie te czynności pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. O zdrowie warto dbać również poprzez dietę. Kiedy się nudzisz – poszukaj ciekawych przepisów i eksperymentuj. Może opracujesz jadłospis na zdrowe i smaczne posiłki do pracy?

8. Obejrzyj prezentację TED ( najlepiej w obcym języku)

Prezentacje znanych mówców to źródło wiedzy i sposób, by poszerzyć horyzonty oraz znaleźć inspiracje do działania. Słuchając prezentacji, np. w języku angielskim, podszkolisz swoje umiejętności lingwistyczne.

Cel, metody i… odwaga, czyli sekret skutecznej nauki języka obcego

9. Spotkaj się ze znajomymi

Wspólne wyjście na miasto czy spotkanie w domu z przyjaciółmi – to wspaniały pomysł, aby miło spędzić czas. Spotkania z ludźmi są bardzo inspirujące i wnoszą dużo dobrych emocji do naszego życia.

10. Odważ się!

Aby się rozwijać, warto przekraczać swoją strefę komfortu. Nie umiesz pływać i boisz się wody? Może warto okiełznać swój lęk i zapisać się na kurs pływania? Czujesz opór przed przedstawieniem w pracy swojego pomysłu? Obawiasz się, że nie uda Ci się zrealizować projektu? Poznaj swoje mocne i słabe strony, a także pracuj nad obszarami, które wymagają udoskonalenia. Nie wmawiaj sobie, że nie umiesz i że na pewno poniesiesz porażkę. Próbuj, działaj, podejmuj wyzwania!

11. Wymieniaj się umiejętnościami

Na forach internetowych znajdziesz mnóstwo grup tworzonych w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Możesz też przedstawić taki pomysł wśród znajomych, sąsiadów, współpracowników itd. Świetnie grasz na instrumencie, ale chciałbyś podszkolić swój niemiecki? Poszukaj osób, z którymi mógłbyś wymienić się talentami i umiejętnościami.

Be the first to write a comment.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.