10 chorób, które zabijają ponad połowę Polaków

autor: on


Co roku umiera około 370 tys. Polaków. Prezentujemy zestawienie 10 chorób, które są najczęściej wpisywane do kart zgonu. Na pięć osób, które czytają teraz ten tekst, trzy umrą na jedną z nich. Sam tylko lider tego ponurego rankingu zabije co czwartego Polaka.

Średnia długość życia mężczyzn w naszym kraju wynosi obecnie 71 lat, a kobiet – 79,7. Co ciekawe, statystyczny Polak nadal żyje krócej niż statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej. W przypadku mężczyzn jest to 4,5 roku mniej, a kobiet – dwa lata. Długość trwania życia w Polsce kształtuje się obecnie na poziomie, który kraje Unii Europejskiej osiągnęły już 20 lat temu, a szacuje się, że tyle samo – bo kolejne 20 lat – zajmie obniżenie współczynników umieralności w naszym kraju do średniej obserwowanej obecnie w krajach UE.

Jakie są najczęstsze przyczyny zgonów? W czołówce oprócz najgroźniejszych chorób znajdują się wypadki komunikacyjne oraz samobójstwa. Co może zaskakiwać, co roku odbiera sobie życie prawie tyle samo osób, ile ginie w wypadkach. W poniższym zestawieniu uwzględniliśmy jedynie przypadki śmiertelne będące następstwem sklasyfikowanych jednostek chorobowych, ale gdyby wziąć pod uwagę także wypadki komunikacyjne i samobójstwa, to lokowałyby się one odpowiednio na 7. i 8. miejscu czarnej listy. W wypadkach ginie bowiem co roku 7,2 tys. osób, a życie odbiera sobie 6,8 tys. To jednak wciąż stosunkowo niewiele w porównaniu ze zbierającymi największe żniwo schorzeniami.

Poniższy ranking powstał na podstawie ostatnich dostępnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego za rok 2006. Warto zwrócić uwagę, że 10 chorób, które znalazły się w tym zestawieniu, odpowiada w sumie za prawie 220 tys. przypadków śmiertelnych rocznie, czyli za niemal 60 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Natomiast choroba, która wiedzie prym, powoduje prawie trzy razy tyle zgonów, co drugie schorzenie na czarnej liście.

Miejsce 10. Rak piersi – ok. 5,2 tys. zgonów rocznie

5 tysięcy? Niby niewiele, biorąc pod uwagę, że lider rankingu zabija co roku 90 tys. osób. Tyle tylko, że to „niewiele” oznacza, że mniej więcej co półtorej godziny ktoś w Polsce umiera na raka piersi. To zdecydowanie największy zabójca kobiet w wieku średnim, powodujący utratę największej liczby potencjalnych lat życia. Mimo że najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem piersi, pozwalającym na nawet 30% redukcję umieralności, są szeroko zakrojone mammograficzne badania przesiewowe, to jednak w Polsce na badania mammograficzne zgłasza się nadal tylko nieco powyżej 30%.

Miejsce 9. Rak żołądka – ok. 5,6 tys. zgonów rocznie

Polska należy do krajów o jednej z najwyższych zapadalności na raka żołądka. Szczęśliwie badania epidemiologiczne pokazują stały spadek umieralności z powodu tego nowotworu w Polsce. Od 1999 roku zmniejszyła się ona o niemal 20%.

Miejsce 8. Nadciśnienie tętnicze – ok. 5,9 tys. zgonów rocznie

Nadciśnienie tętnicze to zdecydowanie jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka ponad jedną trzecią dorosłych Polaków. Biorąc pod uwagę dane pokazujące, że prawidłową kontrolę ciśnienia tętniczego w Polsce udaje osiągnąć się zaledwie u maksymalnie 15% osób leczonych z tego powodu, wysoka pozycja tej choroby w zestawieniu nie powinna nikogo dziwić.

Miejsce 7. Cukrzyca – ok. 6,5 tys. zgonów rocznie

Kolejna z chorób cywilizacyjnych – szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad 2 miliony ludzi, a nawet dwa razy więcej osób jest nią zagrożonych. Zatrważający jest fakt, że nawet 40% osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Rozpoznanie stawiane jest w momencie poważnego zaawansowania choroby, kiedy aż w 1 przypadków obecne są już powikłania. Stąd wysokie miejsce cukrzycy w niniejszym rankingu.

Jak żyć zdrowo w harmonii ze sobą i otoczeniem?  Dowiesz się z serwisu zdrowie.onet.pl

Miejsce 6. Zapalenie płuc – ok. 8,7 tys. zgonów rocznie

Częstość występowania zapalenie płuc (pozaszpitalnego) w populacji ogólnej wynosi 5-12 przypadków na 1000 osób, z czego nawet 60% wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Mimo szerokiej dostępności antybiotykoterapii zapalenie płuc stanowi nadal poważny problem u chorych w wieku podeszłym, wykazujących szczególną podatność na choroby dolnego odcinka dróg oddechowych, u których współistnieją inne choroby przewlekłe utrudniające leczenie zapalenia płuc (choroby serca, płuc, nerek). Oddzielny temat stanowią zapalenia płuc wywołane mikroorganizmami wewnątrzszpitalnymi wykazującymi często dużą oporność na stosowane antybiotyki.

Miejsce 5. Rak jelita grubego – ok. 9,7 tys. zgonów rocznie

To drugi najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce, a częstość zachorowań na tę chorobę wykazuje tendencję zwyżkową. Niestety w naszym kraju jest on wciąż wykrywany w momencie, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. To sprawia, że pod względem efektywności leczenia tego nowotworu znajdujemy się na szarym końcu statystyk europejskich.

Miejsce 4. Rak płuca – ok. 21 tys. zgonów rocznie

To najbardziej zagrażający życiu Polaków nowotwór, a Polska na tle krajów europejskich należy do czołówki pod względem liczby zachorowań. Częstość jego występowania rośnie i choć umieralność mężczyzn z powodu tego nowotworu wykazuje trend malejący, to jednak niepokojąco szybko wzrastają współczynniki umieralności wśród kobiet. Biorąc po uwagę fakt, że główną przyczyną powstania nowotworu jest narażenie na dym tytoniowy, tak wysokie miejsce tego schorzenia w klasyfikacji łatwo wytłumaczyć tym, że w Polsce pali obecnie około 30% populacji, czyli niemal 9 milionów osób.

Istnieją badania pokazujące, że proces powstawiania blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych rozpoczyna się już na etapie życia płodowego. Wiadomo, że postępujące z wiekiem schorzenie, napędzane dodatkowo przez wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów, nadciśnienie i cukrzycę powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych prowadzące do nieprawidłowego zaopatrzenia w krew życiowo ważnych narządów i organów.

Miejsce 2. Udar mózgu – ok. 35 tys. zgonów rocznie

Co roku w Polsce odnotowuje się ponad 70 000 przypadków udaru mózgu, a wysoka śmiertelność wewnątrzszpitalna oraz wysokie współczynniki umieralności wskazują na to, że na tle krajów europejskich wciąż niedostatecznie dobrze radzimy sobie z jego leczeniem. Co grosza, nawet 70% osób, które przeżyją udar mózgu w Polsce, pozostaje niepełnosprawnych, a w efekcie stanowi on główną przyczynę niepełnosprawności osób w wieku średnim.

To zdecydowanie pierwszy zabójca powodujący porównywalną liczbę zgonów, co wszystkie nowotwory złośliwe razem wzięte. Choroba niedokrwienna serca spowodowana miażdżycą naczyń wieńcowych oraz jej powikłania w postaci zawału serca oraz niewydolności serca jeszcze długo nie ustąpią w tym rankingu miejsca innym schorzeniom. I choć umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia jest nawet o 70% wyższa niż w krajach Unii Europejskiej, to pocieszający jest fakt, że dzięki postępowi medycyny w leczeniu zawału serca oraz wprowadzeniu w Polsce systemu zapewniającego tego rodzaju chorym szybki dostęp do leczenia, umieralność z powodu zawału serca ulega stopniowemu zmniejszeniu.

Tekst: lek. Paulina Jurek
artykuł zaczerpnięto z http://www.medonet.pl/ “10 chorób, które zabijają ponad połowę Polaków”

Be the first to write a comment.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.