Pierwsze marsjańskie wstrząsy wykryte!

autor: on


Sonda NASA InSight prawdopodobnie zarejestrowała pierwsze w historii “trzęsienie Marsa”. Słaby sygnał sejsmiczny został wykryty przez urządzenie SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) w 128 dniu pobytu sondy na Czerwonej Planecie. Jest to zarazem pierwszy sejsmiczny wstrząs na innej planecie, jaki znamy. Warto dodać, że podczas programu Apollo zarejestrowano już aktywność sejsmiczną Księżyca.

Wstrząs zidentyfikowany przez sondę InSight jest zbyt słaby, aby uczeni mogli wyciągać na jego podstawie jakieś wnioski na temat wewnętrznej budowy planety. W przeciwieństwie do hałaśliwej Ziemi, powierzchnia Marsa jest niezwykle cicha, dzięki czemu SEIS może rejestrować nawet bardzo nikłe drgania.

Sejsmometr został dostarczony do programu InSight przez francuską agencję kosmiczną Centre National d’Études Spatiales (CNES). Naukowcy mają nadzieję, że badając głębokie wnętrze Marsa, uda się więcej dowiedzieć o tym, w jaki sposób powstały skaliste obiekty w Układzie Słonecznym, w tym Ziemia i Księżyc.

Artykuł zaczerpnięto z: https://mlodytechnik.pl, “Pierwsze marsjańskie wstrząsy wykryte!”.

Be the first to write a comment.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.