Naukowcy zbudowali zrobotyzowane ramię z prymitywną samoświadomością

autor: on


W pełni samoświadome roboty to wciąż daleka przyszłość, która jednak nadejdzie prędzej czy później. Tak naprawdę to naukowcy sami do końca nie wiedzą, czym jest samoświadomość, ale inżynierowie z Columbia Engineering pochwalili się nowym robotem, który posiada jej pewne elementy.

 

Mowa o zrobotyzowanym ramieniu, sterowanym przez sztuczną inteligencję. Twórcy pozwolili tej maszynie opracować własne modele zachowania. Początkowo robot zachowywał się dość chaotycznie, lecz po około 35 godzinach treningu, dzięki metodzie głębokiego uczenia, zaczął robić znacznie bardziej precyzyjne ruchy i mógł wykonywać pewne zadania.

W ten sposób, inżynierowie chcieli sprawić, aby robot zyskał samoświadomość – a przynajmniej jej niektóre elementy. Zrobotyzowane ramię podczas wielogodzinnego treningu poznawało swój kształt i możliwości, a zdobytą wiedzę wykorzystało w praktyce.

W tym konkretnym przypadku, uzyskanie prymitywnej samoświadomości pozwoliło maszynie poznać siebie i stale ulepszać się. Z pewnością jest to dopiero początek, ale już dziś powinniśmy zadać sobie pytanie – czy ludzkość powinna dać maszynom samoświadomość?

Źródło: Columbia Engineering

 

John Moll, portal https://tylkonauka.pl, “Naukowcy zbudowali zrobotyzowane ramię z prymitywną samoświadomością”

Be the first to write a comment.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.